Search

Alkohol toob maksakahjustuse juba noortele

Maksakahjustusega satub arsti juurde nii mehi kui naisi, ja sageli on põhjuseks alkohol. Lahjemate alkohoolsete jookide regulaarsest tarbimisest tekkiv kahjustus esineb ka noorematel patsientidel.
Group,Of,Young,People,Having,Fun,In,A,Night,And

Naised armastavad veini juua – mõnikord päevas klaasi või kaks –, aga sedagi võib olla palju.

Alkoholist on tingitud 30–50 protsenti maksahaigustest. Arsti juurde jõuab hulk nooremaid inimesi vanuses 30–50, mehi ja naisi – viimaseid vähem –, kes on alustanud alkoholi joomisega varakult. Kui selgub, et viimased 10–15 aastat on regulaarselt tarbitud alkoholi, võib olla juba tekkinud maksatsirroos. Küsimus on, kui palju ja kui tihti juuakse.

Esimene haiguse etapp on maksa rasvväärastus ehk steatoos, mis võib olla nii alkohoolne kui mittealkohoolne. Põhjuse teeme kindlaks analüüsidega. Alati, kui arst hakkab kaebustega maksahaiget uurima, teeme ka nõndanimtatud maksapaneeli – sealt näeme, kas patsiendil on lisahaigus. Teinekord kulgeb maksakahjustus kiiresti, kuna peale alkoholi avaldab veel mõju viiruslik C-hepatiit või B-hepatiit, mille olemasolust inimene ise ei tea. Võib esineda ka muid maksahaigusi, aga juba harvem. Ülekaalulisus mängib samuti tänapäeval suurt rolli.

Regulaarse alkoholi tarbimise tagajärjel maksas tekkivale steatoosile ehk rasvumisele järgneb põletik – see pöördub, kui lõpetada alkoholi joomine. Maks taastub ja kõik võib veel hästi minna. Kui joomist jätkata, tekib hiljem maksa sidekoestumine, maksatsirroos. See on pöördumatu protsess – enam ei saa loota, et maks taastub, isegi kui joomine lõpetada, ehkki see pikendab elu kindlasti. Alkoholi joomise lõpetamine on kõige tähtsam ravivõte.

LAHJA ALKOHOLI MÕJU ON SAMUTI SUUR

Tänapäeval on muutunud alkoholi tarbimise stiil – juuakse rohkem veini ja õlut. Vastuvõtul oli rootsi-eesti päritolu 40-ndates edukas mees, kes jõi neli kuni seitse pudelit õlut peaaegu iga päev. Suhtumine, et mis see siis ära ei ole, on petlik. Tegelikult see on suur kogus – isegi pudel õlut iga päev võib seda olla.

Naised taluvad alkoholi halvemini kui mehed. Viimased on kogult suuremad ja naistel on kõrgem rasvaprotsent. Rasv aitab alkoholil kauem organismis püsida. Samuti on kehas kõrgema rasvasisalduse korral vähem vett ja alkohol lõhustub seetõttu aeglasemalt. Dehüdrogenaas lammutab naiste puhul alkoholi aeglasemalt.

Naised armastavad veini – mõnel juhul iga päev klaasi või kaks –, aga ka seda võib olla palju. Naisi olen kohanud verejooksuvalveid tehes – tihtipeale on põhjus alkoholi tarbimisest tingitud söögitoru või mao verejooksud. Küsitlesin hiljuti umbes 40-aastast naist, kes kahjuks hiljem suri – ta oli joonud kaks pudelit veini iga päev.

Kauaaegsed regulaarsed alkoholi tarbijad satuvad meile erakorraliste patsientidena – nende puhul ilmnevad söögitoru veenilaiendid, sealt jookseb verd, või ka maost või soolestikust. See on maksahaiguse finaal. Kui tehakse grillipidusid, võib meeles pidada, et neid ei pea tegema iga nädala lõpus, ja tingimata ei pea jooma alkoholi – saab tarbida muidki jooke. Olen Ameerikas elanud – seal piknikul alkoholi ei joodud. Tasub teada, et ehkki harv tarbimine ei pruugi lõppeda raskete tagajärgedega, on alkohol alati organismi kahjustav.

LASTE JAOKS EI TOHI JOOMIST NORMALISEERIDA

Pidev alkoholi tarbimine on ka lastele halb eeskuju – alati ei pea pudel laual olema. See jätab mulje, et enne ei saagi rääkida, kui pole alkoholi joonud. Prantsusmaast teame, et ehkki nad ei ole rasvunud, on seal kõige rohkem maksatsirroosi. Nad ei joo veini palju, aga regulaarselt ja alustavad sellega varases eas.

Rolli mängib ka pärilikkus – kui ema või isa on olnud alkohoolik, peab eriti ettevaatlik olema – kalduvus maksakahjustusele on suurem kui tavaliselt. Kui ongi olnud halvad harjumused, aga hakata tervislikult elama, siis väga palju aitavad tervislik toit, alkoholikeeld ja liikumine. Isegi jõusaalis käimine ja füüsilise koormuse tõstmine aitavad langetada kaalu ja vähendavad seeläbi maksa rasvumist. Tervislik eluviis on maksatervise pant.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Mida spetsialistid räägivad

Liitu meie uudiskirjaga

syda

Liitu Tervisemeetri uudiskirjaga ja saa osa värskemate terviseuudistega ja videointervjuudega

Liitumisega kinnitad, et oled tutvunud Tervisemeeter Meedia üldiste privaattingimustega ning nõustud kasutustingimustega