On oluline teada, et raud on mineraaaine, mis vajab happelist keskkonda, et organismis korralikult imenduda.
Rauapuuduse tunnused võivad avalduda mitmel viisil ning varieeruda sõltuvalt individuaalsetest teguritest. Tasub teada, et salakaval rauapuudus röövib jõu ja tervise igas vanuses. Kuid rauapuuudus veres on vaid üks pool ohust, sest ka valesti valitud rauapreparaadid võivad põhjustada hulgaliselt ebameeldivaid terviseprobleeme.
Järgnevalt saad teada, kuidas valida parim rauapreparaat, et taastada kiirelt ja tõhusalt madal rauatase organismis ning nautida head tervist ilma ebameeldivate kõrvaltoimeteta?
Millised on raua soovituslikud annused?
Organism vajab igapäevaselt rauda väikeses koguses, kuid see vajadus on pidev. Raua igapäevane vajadus on periooditi erinev, jäädes 9 – 15 mg vahele. Rauavaegusaneemia terapeutiline ja maksimaalne doos on 50 mg, mille määrab arst. Kui Sinu rauavajadus on suurem, siis parema imendumise saavutamiseks võta rauda pigem mitu korda päevas erinevatel aegadel, kui ühe korraga väga suurt annust.
Igapäevane rauavajadus on:
- 5 – 9 aastased lapsed 9 mg
- 10 – 13 aastased lapsed 11 mg
- 14 – 17 aastased tüdrukud 15 mg ja poisid 11 mg
- 18 – 45 aastased naised 15 mg ja mehed 10 mg
- 46+ vanuses naised ja mehed 10 mg
- Rasedad naised ja imetavad emad 15 mg
Milline on parim rauapreparaat?
Rauapreparaadid – siirupid, tabletid ja kapslid – erinevad peamiselt tootes kasutatud rauasoola poolest, mis määrab nende imendumisvõime. Mida suurem on konkreetse rauasoola biosaadavus, seda rohkem rauda organismis imendub. Parim rauapreparaat on raud diglütsinaat, mis imendub 4 korda tõhusamalt võrreldes laialt kasutatud raudsulfaadiga. Samuti ei jäta raud diglütsinaat suhu ebameeldivat metallimaitset ning ei põhjusta kõhuvaevusi, iiveldust, oksendamist ega maoärritust.
Miks raudsulfaat ei ole parim valik?
Raudsulfaadi biosaadavus on suhteliselt madala, ulatudes umbes 30% tasemini. See tähendab, et raudsulfaadi 100 mg tabletis imendub tegelikult ainult 30 mg rauda. Ülejäänud 70mg jääb seedetrakti ja võib tekitada kõrvaltoimeid, seega madal biosaadavus suurendab kõrvaltoimete riski – kõhukinnisust, kõhuvalu, iiveldust ja oksendamist.
Lisaks on raudsulfaadi imendumine tugevalt mõjutatud mao happelisusest. Kuna 50+ vanuses inimestel on maohape muutunud ebaühtlaseks või vähenenud mitmete ravimite tõttu, on raudsulfaadi imendumine veelgi väiksem.
Vali rauapreparaat koos C-vitamiiniga
C-vitamiin on tuntud oma võime poolest suurendada raua imendumist organismis. Koos võetuna aitab C-vitamiin raual paremini lahustuda ja imenduda seedetraktis, suurendades seeläbi raua efektiivset omastamist kuni 600%!
C-vitamiin mitte ainult ei paranda raua imendumist, vaid vähendab ka seedetrakti ärritust, mis võib olla seotud rauapreparaadi võtmisega. C-vitamiin on antioksüdant, mis kaitseb limasekesta, vähendades seeläbi kõrvaltoimete riski, nagu kõhuvalu või iiveldus.
Tasub teada, et tavaline C-vitamiin ehk askorbiinhape on happeline ning võib tundliku seedetraktiga inimestel põhjustada ebameeldivaid kõrvaltoimeid. Selle vältimiseks eelista neutraalse pH-ga C-vitamiini, mille pH on sama nagu destilleeritud veel. See on õrn Sinu seedetraktile.
Millist rauda valida kasvueas lastele?
Umbes 30% kooliealistest lastest kannatab rauapuuduse all. Peamised rauapuuduse põhjused lastel on suurenenud rauavajadus kasvades ja arenedes ning vähene rauarikaste toitude tarbimine. Liigne piimatoodete tarbimine, eriti toiduga samaaegselt piima joomine, vähendab samuti raua imendumist.
Rauapuudus lapsel põhjustab mitmeid ebameeldivaid sümptomeid, mis mõjutavad igapäevast elu ja õppimist. Sagedasemad rauapuuduse tunnused lastel on väsimus, kehv füüsiline vastupidavus, tähelepanuhäireid, keskendumisraskused ning peavalud.
Kui Sinu lapsel esineb raua puudus veres, soovid loomulikult parimat ravi. Parima rauapreparaadi valimisel jälgi kahte lihtsat soovitust – vali raud düglütsinaat koos C-vitamiiniga. Raud diglütsinaat on efektiivse imendumise ja seedetrakti sõbralik rauasool, mis ei põhjusta ebameeldivaid kõrvaltoimeid nagu kõhukinnisus, kõhuvalu, iiveldus ja oksendamine. Koos C-vitamiiniga paraneb oluliselt raua imendumine ning seeläbi kiireneb rauavarude taastumine.
Millist rauda valida, kui oled fertiilses eas naine?
Rauapuudus organismis ohutab viljakas eas naisi ning eriti neid, kel esineb vererohkeid menstruatsioone. Sageli on toitumisega üksi rauavarude taastamine keeruline. Kui koged väsimust, Sul on kahvatu ja kuiv nahk, haprad juuksed ja küüned, Sul tekib õhupuudus ka kergema pingutuse tagajärjel või hoopis on tekkinud lõhed suunurkadesse, võib see viidata madalale rauatasemele.
Rauaravi katsetatakse sageli kõrvaltoimete hirmus. Et seda vältida, vali raud, millel on hea biosaadavus. Mida parem biosaadavus, seda väiksem risk ebameeldivate kõrvaltoimete tekkeks nagu kõhukinnisus, kõhuvalu või iiveldus.
Tasub teada, et rauaravi rauavarude täielikuks taastamiseks kestab mitu kuud, mõnikord isegi aasta. Seetõttu on oluline valida ohutu ja parim rauapreparaat. Tõhus valik on raud diglütsinaat, mis imendub kuni 4 korda efektiivsemalt kui tavaline raudsulfaat. Maksimaalse imendumise saavutamiseks vali rauapreparaat, mis sisaldab ka pikatoimelist ja pH neutraalset C-vitamiini. Nii taastad kiiremini kaotatud energiavarud ja kauni välimuse.
Pikatoimeline C-vitamiin tagab pikaajalise toime terveks päevaks ning soodustab raua paremat omastamist ka toidust. Lisaks on pH nutraalne C-vitamiin seedetrakti sõbralik, tagades mugava tarbimise ilma kõhuvalu tundmata.
Millist rauda valida raseduse ja imetamise ajal?
Rauapuudus raseduse ajal ning imetamise perioodil sage, kuna sel perioodil suureneb rauavajadus kaks korda. Rasedusaegse rauapuuduse ehk aneemia tagajärjel võib tekkida enneaegse sünnituse oht või sündida madala sünnikaaluga laps. Seetõttu soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) tarvitada rauda raseduse algusest kuni sünnituseni. Eriti oluline on piisav raua tarbimine raseduse viimases trimestris, kui laps kasvab kiiresti.
Kuigi raseduse ajal on rauapuudusega võitlemine oluline, tasub olla ettevaatlik rauapreparaadi valikul. Tavaline raudsulfaat võib küll raua taset organismis tõsta, kuid toob kaasa mitmeid ebameeldivaid kõrvaltoimeid, mis on just raseduse ajal tüüpilised – kõhukinnisus, iiveldus ning tavalisest tundlikum magu. Seetõttu on äärmiselt oluline vältida nende ebameeldivate sümptomite süvenemist ning valida rauapreparaat, mis neid kõrvaltoimeid ei põhjusta.
Kõrvaltoimete vältimiseks vali orgaaniline raud, näiteks raud diglütsinaat, mis on kõhusõbralik rauasool. Raud düglütsinaat ei põhjusta kõhukinnisust, iiveldust ega maoärritust. Seetõttu on seda turvaline tarvitada terve raseduse jooksul.
Üheks oluliseks aspektiks on C-vitamiini roll raua imendumisel. Ehkki C-vitamiin on raua imendumise seisukohast hädavajalik, on tavaline C-vitamiin happeline ning võib suurendada raseduse ajal ebameeldivaid kõrvaltoimeid – kõhuvalu ja tundlikku magu. Valides raud diglütsinaadi koos pH neurtaalse C-vitamiiniga, saad tervist toetada ilma ebamugavustundeta.
Üks levinuimaid muresid raseduse ajal on kõhukinnisus. Mõned võivad sellega vaevelda kogu raseduse vältel, vahel kauemgi. Tasub teada, et tavaline raudsulfaat süvendab kõhukinnisust ning raskendab olemasolevat probleemi veelgi. Selle vältimiseks vali raud düglütsinaat, mis ei soodusta kõhukinnisust.
Millist rauda valida, kui oled 50+ vanuses?
Eraldi riskirühmaks loetakse 50+ vanuses inimesi, kellel on raua imendumine organismis häiritud madala maohappe sisalduse tõttu. Samuti on raua imendumine pärsitud mao happsesust vähendavate ravimite tõttu. Lisaks on vanematel inimestel rauapuudus veres tingitud üksluiseks muutunud toidulauast.
Vanematel inimestel võivad rauapuuduse tunnused jääda sageli märkamata või segadusse ajada vanusest tulenevate muutustega. See raskendab rauapuudse diagnoosimist varases staadiumis. Rauapuuduse tunnused on:
- krooniline väsimus ja energiapuudus
- õhupuudus ning hingeldus isegi vähese füüsilise koormuse korral
- südamepekslemine või ebaregulaarne südametöö
- käte ja jalgade külmustunne või tuimus
- mäluhäired ja keskendumisraskused
- nõrgenenud immuunsüsteem
On oluline teada, et raud on mineraaaine, mis vajab happelist keskkonda, et organismis korralikult imenduda. Vanemas eas peab seetõttu olema eriti tähelepanelik õige rauapreparaadi valimisel. Valida tuleb raud, mis imendub organismis efektiivselt, sõltumata mao happelisusest ning ei põhjusta kõhukinnisust, mis on sage prableem vanemate inimeste seas.
Kuna maohappe tasakaal on vanemas eas muutunud ebaühtlaseks, ei imendu tavaline raudsulfaat hästi. Parim valik on raud diglütsinaat, mis imendub organismis sõltumata mao happelisusest kuni neli korda tõhusamalt ning ei põhjusta kõhukinnisust.
Vali oma rauapreparaat targalt ja ole terve!
Sobiliku rauapreparaadi leiad SIIT!