Search

UUED TEADMISED! Miks peaksid ülekaalulised inimesed ja naised just sellest suhkruasendajast eemale hoidma?

Suhkruasendajatel on omad plussid ja miinused. Nüüd on Ameerika teadlased avastanud, et sukraloosil – ühel levinumal neist – võib olla veel üks oluline varjupool.
Close-up,Of,A,Female,Hands,And,A,Glass,Of,Lemonade

Kuigi osalejad ei tundnud kohe suuremat nälga võrreldes veega, püsis aju näljasignaalide aktiivsus kauem pärast sukraloosi tarbimist.

Hiljutine uuring, mis on avaldatud ajakirjas Nature Metabolism, toob esile, kuidas suhkruasendaja sukraloos võib mõjutada meie aju näljatunnet. Kuigi sukraloos annab magusa maitse ilma kaloriteta, võib see hoopis suurendada söögiisu, eriti naistel ja ülekaalulistel inimestel.

Mida uuring näitas?

Teadlased uurisid 75 täiskasvanut, kelle kehakaal varieerus normaalkaalust rasvumiseni. Osalejad tarbisid erinevatel päevadel kas puhast vett, vett, mis sisaldas lisaks suhkraloosi või suhkrut. Enne ja pärast joomist võeti katseisikutelt vereproov, tehti ajust funktsionaalse magnetresonantsi meetodil pilt ning küsiti ka subjektiivselt näljatunde kohta.

Tulemused näitasid, et sukraloosi tarbimine suurendas aju hüpotalamuse verevoolu, mis on seotud näljatundega, rohkem kui suhkur või vesi. Eriti märgatav oli see efekt naistel ja ülekaalulistel osalejatel. Kuigi osalejad ei tundnud kohe suuremat nälga võrreldes veega, püsis aju näljasignaalide aktiivsus kauem pärast sukraloosi tarbimist.

Miks see oluline on?

Sukraloos võib anda ajule signaali, et keha saab magusat, kuid kuna puuduvad kalorid, ei saa keha oodatud energiat. See võib viia suurema söögiisu ja võimaliku ülesöömise riskini. Lisaks näitas uuring, et sukraloos tugevdas ühendusi aju piirkondade vahel, mis on seotud motivatsiooni ja tasu tunnetamisega, mis võib suurendada isu ja toiduiha.

Mida sellest järeldada?

Kuigi suhkruasendajad nagu sukraloos võivad aidata vähendada kalorite tarbimist, võivad need mõjutada aju näljatunnet ja söögiisu reguleerimist. Eriti naised ja ülekaalulised inimesed võivad olla nende mõjude suhtes tundlikumad.

Kui soovid rohkem teada saada, võid lugeda uuringu kohta lähemalt:
https://www.nature.com/articles/s42255-025-01227-8

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Mida spetsialistid räägivad

Liitu meie uudiskirjaga

syda

Liitu Tervisemeetri uudiskirjaga ja saa osa värskemate terviseuudistega ja videointervjuudega

Liitumisega kinnitad, et oled tutvunud Tervisemeeter Meedia üldiste privaattingimustega ning nõustud kasutustingimustega