Search

Uuringud tõestavad: ingver aitab valu vastu

Ingverijuurtesse on pakitud palju häid toimeid. Ingver leevendab tõhusalt valu ja tal on iivelduse-, põletiku- ja tromboosivastane mõju. Sellest saavad uuringute kohaselt olulist abi ka migreenihoogude all kannatajad.
Close,Up,Of,Caucasian,Woman,Cutting,Ginger,In,Kitchen

Ingveri mõju ei pruugi avalduda kohe, vaid seda peaks pigem tarbima väikeste koguste kaupa igapäevaselt.

Ingverit kasutatakse Hiinas ja Indias ravimtaimena mitmete seisundite, nagu kõhuvalu, iiveldus, kõhulahtisus, hingamisteede häired, hambavalu ja artriit, raviks.

Ingveri risoomi ehk maa-aluse osa koostises on 1–3% lõhnavat ingveriõli ning kuni 1,5% fenoole sisaldavaid vaikaineid, nagu tsingerool ja gingerool, mis annavad ingverile omapärase maitse. Peale selle on ingveris süsivesikuid ja valke. Sajast grammist värskest ingverist saab umbes 40 kilokalorit.

Vitamiinid sisalduvad värsketes risoomides, kuivatamisel hävib neist enamik. Kuivatamisel säilivad aga mikroelemendid raud, fluor, jood ja mangaan.

Ingver sisaldab looduslikku õli, sealt tulevad nii selle maitse- kui ka tervisehüved. Õlis leiduvad keemilised ühendid, millel on põletikuvastane ja valu leevendav toime. Need ühendid on tõhusad ka iivelduse ja oksendamise vastu, mis võivad näiteks kaasneda migreenihoogudega.

Ingveril on märkimisväärne valuvaigistav toime, see leevendab tugevaid menstruatsioonivalusid, samuti luu- ja lihaskonna valu. Ühtlasi võib see olla hea trennijärgse lihasvalu ravimiseks. Ühes uurimustöös tarbisid osalejad 11 päeva kaks grammi ingverit, katses osalejate lihasvalud vähenesid märgatavalt. Ingveri mõju ei pruugi avalduda kohe, vaid seda peaks pigem tarbima väikeste koguste kaupa igapäevaselt.

Ingveril on leitud veel seos seedimise kiirendamisega, näiteks ühes teadustöös avastati, et küüneotsatäie ingverit tarbinud inimesed seedisid kausitäie suppi ära 16 minuti asemel 12 minutiga.

VAIGISTAB MITMESUGUST VALU

Ingver aitab valu vähendada mistahes lihase-, pea- ja liigesevalu korral. Kodus saab seda ingveri omadust kasutada järgmiselt – riivitud juur või selle pulber segatakse veega ja asetatakse kompressina valutavale kohale.

Ingveri kasutamine võib aidata kaasa migreenihoogude sageduse vähendamisele, samuti võib see vähendada migreenihoogude ajal esinevate sümptomite tugevust ja kestvust.

2018. aasta topeltpimeda platseebokontrollitud juhuvalimiga kliinilise uuringu eesmärk oli hinnata ingveri potentsiaali leevendada ägedat migreeni standardravi lisastrateegiana. Uuringusse kaasati patsiendid, kellel esinesid ravi ajal migreenihood (üks kuni kuus migreenihoogu kuus) koos auraga või ilma. 60 osalejat jagati juhuslikult kahte rühma, kus nad said migreenihoo raviks lisaks veenisisesele ravimile (100 mg ketoprofeeni) ka 400 mg ingveriekstrakti (5% toimeainet) või platseebot. Patsiendid täitsid peavalupäevikut, samuti registreeriti valu raskusaste, funktsionaalne seisund, migreeni sümptomid ja raviga rahulolu. Ingverit saanud patsientidel ilmnes märksa parem kliiniline ravivastus. Lisaks soodustas ingveriravi valu vähenemist ja funktsionaalse seisundi paranemist ka muul ajal. Ingveri lisamine mittesteroidsetele põletikuvastastele ravimitele võib seega aidata kaasa migreenihoo ravile.

Varasemad kontrollimata uuringud näitasid samuti ingveri mõju migreeni ravis. Näiteks kirjeldasid teadlased 1990. aastal juhtumit, kus veega segatud ingveripulbri tarbimine vähendas migreenihoogude ajal valu intensiivsust. Ka 2005. ja 2011. aastal leiti, et ingveri keelealuste lisandite manustamine koos ravimtaimega vähendas migreenihoogude ajal valu intensiivsust. 2014. aasta uuring näitas, et 250 mg ingveripulbri võtmine lisaks retseptiravimile sumatriptan kahandas migreeni sümptomeid.

2018. aasta uuring näitas, et 400 mg ingveriekstrakti lisandi võtmine ketoprofeeniga – mittesteroidne põletikuvastane ravim – vähendas migreeni sümptomeid paremini kui ainult ketoprofeeni võtmine.

Kolme kliinilise uuringu 2021. aasta ülevaates leiti, et ingveripulber on migreenihaigete ravimisel ohutu ja tõhus. Võrreldes kontrollrühmadega vähendas see valu oluliselt kahe tunni pärast.

ABI IIVELDUSE, OKSENDAMISE JA PÕLETIKU KORRAL

Ingveri teine kasulik omadus on selle antiemeetiline ehk iiveldus- ja oksendamisvastane toime. Paljud uuringud väidavad, et see on kasulik mistahes põhjusel tekkiva iivelduse vähendamiseks. Ingverit kasutatakse isegi merehaiguse leevendamisel.

Teadusuuringud tõestavad, et ingveril on märkimisväärne põletikuvastane toime, näiteks avaldab ta head mõju liigeste valu ja jäikuse korral. Samuti võib ingver hea olla diabeetikutele, kuid seda on vähe uuritud.

Ingveri põletikuvastased omadused on teada ja hinnatud sajandeid. Viimase 25 aasta jooksul on paljud laborid andnud teaduslikku toetust pikaajalisele veendumusele, et ingver sisaldab põletikuvastaste omadustega koostisosi. Ingveri pärssiva mõju esialgne avastamine põletikuga seotud prostaglandiini biosünteesile 1970. aastate alguses on korduvalt kinnitust leidnud. Ingver pärsib prostaglandiini sünteesi tsüklooksügenaasi-1 ja tsüklooksügenaasi-2 tõkestamise teel.

KÕRGE PALAVIKUGA EI TOHI KASUTADA

Ingveri puhul esineb ka kõrvaltoimete ja koostoimete oht. Näiteks võib varfariini võtvatel inimestel olla suurem verejooksu risk.

Enne ingveri tarbimist tasub arstiga konsulteerida neil, kes kasutavad antiarütmikume, vererõhku alandavaid ravimeid, südamelihase tööd stimuleerivaid medikamente ning veresuhkrut alandavaid ravimeid – ingver suurendab nende toimet.

Ingveri kasutamisel väheneb vere hüübivus – seda tuleb arvestada erinevate ravimite võtmisel, millel on samad kõrvaltoimed. Ingverit ei saa kasutada kõrge kehatemperatuuriga, kuna see võib kehatemperatuuri veelgi tõsta. Viirusnakkuste, kerge kehatemperatuuriga külmetushaiguste korral on selle kasutamine kohane. Gripi korral kõrge kehatemperatuuriga ei saa seda tarvitada.

Ingverijuure potentsiaalne kahju on võimalik insuldi, südame isheemiatõve, südameinfarkti ja infarktieelse seisundi ning hüpertensiooni korral. Raseduse 2. ja 3. trimestril ei ole selle kasutamine soovitav, kuna see võib põhjustada vererõhu tõusu.

Ingver võib põhjustada ka nahaärritust või süvendada olemasolevaid kroonilisi nahahaigusi.
Ingver on vastunäidustatud ka maksahaiguste – hepatiidi ning samuti sapikivitõve korral.
Võttes liiga suuri ingveri annuseid, on suurenenud kõrvaltoimete risk.
Ingverit asjakohaselt kasutades ammutate sellest ohtralt tervisehüvesid.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Mida spetsialistid räägivad

Liitu meie uudiskirjaga

syda

Liitu Tervisemeetri uudiskirjaga ja saa osa värskemate terviseuudistega ja videointervjuudega

Liitumisega kinnitad, et oled tutvunud Tervisemeeter Meedia üldiste privaattingimustega ning nõustud kasutustingimustega