Search

Kas maksapuhastus on müüt?

Alkoholi ja rasvarikaste toitude tarbimine soodustab kiiremat maksakahjustuse teket. Esialgu tekib rasvmaks, pärast põletik, hakkab välja kujunema fibroos ehk sidekoestumine ja lõpuks maksatsirroos. Nagu kõik teed viivad Rooma, võivad maksahaigused lõppeda tsirroosiga ja isegi 4–7 protsendil juhtudest tekkida maksavähk. Kas nn maksapuhastus aitab?
Unhealthy,Snack,,Junk,Food,,Compulsive,Overeating.,Man,Overeating,Unhealthy,Meals

Aktiivne eluviis ja tasakaalustatud toit, mis katab inimese energiavajaduse, aitab hoida maksa tervena.

Kuidas mõjutab inimese toitumine maksa tööd?

Tasakaalustatud toit, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid nagu süsivesikuid, valke, rasvu, vett, vitamiine ja mineraalaineid, ei ole hädavajalik ainult maksale, vaid kogu organismile, et organism saaks normaalselt toimida. Samuti on tervislik toit vajalik, et katta inimese füüsiline ja vaimne energiavajadus.

Kas maksa on võimalik «puhastada»?

Erinevate ainetega maksa «puhastamine» on müüt. Normaalselt toimiv maks puhastab end ise, kui toituda tasakaalustatult ja tervislikult. Seega on tervislikul toitumisel väga oluline koht maksahaiguste ennetamisel.

Millised sümptomid viitavad maksa tervise halvenemisele?

Maksahaiguse sümptomid on väga tagasihoidlikud ja enamikul juhtudel võivad need üldse puududa. Inimesed võivad elada maksahaigusega üsna pikalt, ilma et nad midagi tunneksid. Sümptomite avaldumine viitab juba kaugele arenenud maksahaigusele, sealhulgas tsirroosile (maksa sidekoestumine).

Sümptomid, mis maksahaigustele viitavad, on ebaspetsiifilised: näiteks kiire väsimine, jõuetus, jaksamatus tegeleda asjadega, mida varem suudeti teha kiirelt ja kergelt, samuti kõhnumine, nahakollasus, vesikõht ja minestamine.

Millised maksahaigused võivad tulla valest toitumisest, ülekaalulisusest?

Vale toitumine ja ülekaalulisus põhjustavad maksarasvtõbe (inglise keeles nonalcoholic fatty liver disease ehk NAFLD). Maksarasvtõbi diagnoositakse ca 30–40 protsendil inimestest nii Euroopas kui USA-s. Prognoositakse, et lähima 30 aasta jooksul muutub ülekaalulisus globaalseks epideemiaks, ning mitte ainult Euroopas ja Ameerikas, vaid ka Aasias ja Aafrikas. Selle põhjustavad ebatervislik toitumine, istuv töö kontoris arvuti taga, vähene liikumine.

Maksa rasvumine on tihedalt seotud metaboolse sündroomiga. Metaboolse sündroomi korral esinevad inimesel korraga ülekaalulisus, kõrgvererõhktõbi, kõrgenenud kolesteroolitase ja kõrgenenud veresuhkur. Ebatervislik toitumine tekitab olukorra, kus rasv ei ladestu naha alla, vaid läheb elunditesse, nende hulgas
kannatab ka maks.

Liiga ohtra punase liha ja rasvade söömise tõttu võib kaugemas tulevikus tekkida ka jämesoole vähk.
Lääne tüüpi toit ehk rafineeritud toit on riskiteguriks toitumise aspektis, eriti kui seda tarbitakse palju ning puu- ja juurvilju väheю.

Kuidas maksa tervena hoida?

Kahjuks ei ole veel selliseid ravimeid, mis teeksid haige maksa terveks – need on veel uuringufaasis. Pigem on oluline maksahaigusi ennetada, elades ja toitudes tervislikult. Maksahaiguste ennetamisel on väga tähtis koht toitumisel, eriti hea on nn Vahemeremaade dieet, mis sisaldab palju mereande ja köögivilju. Piirata tuleks punase liha söömist ning eelistada selle asemel väherasvast kala ja linnuliha. Samuti tuleks vältida suhkrurikkaid ja praetud toite.

Maksa tervisele on väga kasulik ka füüsiline aktiivsus. Eriti hästi mõjuvad maksa tervisele aeroobsed treeningud nagu jooksmine, kõndimine, rattasõit, ujumine, tantsimine. Kui inimesel on kaasuvaid haigusi, siis on väga oluline tegeleda nende ravimisega. Näiteks kõrgvererõhktõve korral peab võtma vererõhku alandavaid preparaate, diabeedi korral diabeediravimeid jne. Aktiivne eluviis ja tasakaalustatud toit, mis katab inimese energiavajaduse, aitavad hoida maksa tervena.

Millised toidud peab maksahaige enda toidulaualt eemaldama?

Maksahaige peaks oma toidulaualt eemaldama toidud, mis sisaldavad palju süsivesikuid ja rasvhappeid. Need on näiteks suhkrurikkad toidud nagu maiustused ja jäätis, samuti rasvane liha ja praetud toidud. Lisaks eespool nimetatule on väga oluline vältida ka karastusjookide tarbimist. Eriti kahjulikud on energiajoogid, mis on populaarsed eelkõige teismelis te seas. Energiajoogid sisaldavad veel gi rohkem süsivesikuid kui tavalised ka rastusjoogid.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Seotud artiklid

Mida spetsialistid räägivad

Liitu meie uudiskirjaga

syda

Liitu Tervisemeetri uudiskirjaga ja saa osa värskemate terviseuudistega ja videointervjuudega

Liitumisega kinnitad, et oled tutvunud Tervisemeeter Meedia üldiste privaattingimustega ning nõustud kasutustingimustega