Naistel toodab maks alkoholi lõhustavat ensüümi vähem kui meestel. Naistel areneb seega maksakahjustus kiiremini.
«Alkohol põhjustab üle 200 haiguse: psüühika- ja käitumishäireid, alkohoolsetmaksakahjustust, pankreatiiti ehk ägedat kõhunäärmepõletikku, soodustab südameveresoonkonnahaiguste ja vähkkasvajate teket, võib põhjustada närvikahjustusi, alkohoolset polüneuropaatiat (eripärast kõnnakut), meestel erektsioonihäireid ja impotentsust, naistel raseduse ajal loote väärarenguid. Kõige rohkem põhjustab see ikkagi maksakahjustusi alates rasvmaksast maksavähini,» loetleb dr Nedbalskaja.
Maksahaiguste kahjustustel on mitu staadiumi: rasvmaks ehk maksasteatoos, alkoholhepatiit ehk maksapõletik, fibrous ehk sidekoestumine ning tsirroos. Alkohol põhjustab ka riskikäitumist, traumasid ning noortel on suurem probleem konfliktid.
KUIDAS TOIMUB MÕJU MAKSALE
«Alkoholdehüdrogenaas on alkoholi lõhustav ensüüm. Erinevatel inimestel on ensüümi toime erinev. Naistel toodab maks alkoholi lõhustavat ensüümi vähem kui meestel. Naistel areneb seega maksakahjustus kiiremini. Naised ei jää ainult kiiremini purju, vaid alkoholi mõju kestab neil kauem. Kuna naised on tavaliselt meestest väiksemad, on nende organismis rohkem rasva ja vähem vedelikku, mistõttu on joodud alkoholi kontsentratsioon naise organismis suurem,» selgitab doktor Nedbalskaja, «Ei ole kindlat aega, mille jooksul tekib maksakahjustus. Tsirroos tekib kaheksa kuni kümne aastaga, kui inimene püsivalt alkoholi tarbib: näiteks iga päev vähemalt kuus ühikut puhast alkoholi.»
«Alkohol on toksiline igas koguses ja igas vanuses. On küll niinimetatud madala riski piir, mis on naistel kaks ühikut puhast alkoholi ja meestel alla nelja ühiku päevas, aga see ei tähenda, et nii palju on soovitatav juua. Üks alkoholiühik võrdub kümne grammi puhta alkoholiga,» räägib Nedbalskaja.
ÜHA ROHKEM PÖÖRDUB NOOREMAID INIMESI
Enim pöörduvad doktor Nedbalskaja poole viimasel ajal 30- kuni 40-aastased. Gastroenteroloogile pöördutakse perearsti saatekirjaga, seega perearstil on juba olemas inimese maksanäitajad. Sageli tullakse arsti juurde siis, kui olukord on erakorraline: maksahaigus on juba tsirroosi tasemel ja põhjustab tüsistusi nagu kõhu suurenemine kõhuõõnes tekkiva vedeliku tõttu, naha kollasus või lihaste koostööhäirest mõjutatud kõnnak – sel juhul võib edasi suunaja olla neuroloog. Rasvmaksa, alkohoolse hepatiidi ja fibroosiga ei pruugi patsiendil üldse kaebusi olla: maks ei valuta, sümptomid puuduvad. Sageli pöördutakse seetõttu tsirroosi staadiumis.
Nedbalskaja sõnul on haigus nooremate seas levinum, kuna alkoholi haka-takse tarvitama noorena ja noor organism on teistsugune. Seetõttu tekib kiiremini kahjustus. Samas ei ole vanusepiirangut, kuna patsiente käib gastroenteroloogi juures igas vanuses.
Kas olukorda saab tagasi pöörata, sõltub kahjustuse staadiumist. Rasvmaksa või hepatiidiga võib maksakude taastuda, kui inimene loobub täielikult alkoholist. Fibroos ehk armkude võib samuti väheneda täieliku karskusega. Tsirroosi ehk täieliku armistumise korral kude ei taastu ning oluline on ära hoida tüsistuste teket taaskord alkoholi absoluutse keeluga.
SUUR NAISPATSIENTIDE ARV
Sel aastal on Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloogia osakonnas suurenenud just naispatsientide osa. Tavaliselt on ülekaalus mehed. Alates jaanuarist on rohkem surmasid alkohoolsest maksapuudulikkusest kui varem. Trend on, et statsionaari tuleb aina rohkem maksakahjustusega inimesi. Kui 2018 oli haiglaravil 43 alkohoolse maksakahjustusega inimest, siis 2019. aastal oli neid 69.
«Nädalas peaks olema vähemalt kolm alkoholivaba päeva, siis on riski piir madalam. Samas me ei saa seda täpselt metaanalüüsi põhjal öelda. Iga inimene on erinev ja me ei saa määrata, kuidas erinevatel inimestel töötab alkoholi lõhustav lkoholdehüdrogenaas. Sellist analüüsimeetodit ei ole,» räägib Nedbalskaja.
Vaata ka:
www.alkoinfo.ee
www.tai.ee