Need lapsed, kes pole saanud piisavalt D-vitamiini, põevad haigusi sagedamini ja raskemalt.
“Kõige parem on olukord, kus D-vitamiini defitsiiti ei tekigi ehk et me tegeleme sellega juba ennetavalt,” selgitab dr Einberg. Et sellist seisundit vältida, soovitab ta esmalt üle vaadata ja läbi mõelda lapse päevarežiim. “Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, millises aastaajas me parasjagu oleme. Kui meil on päikeseküllane suvi ja laps viibib palju värskes õhus ning tõenäoliselt saab ka toidust D-vitamiini, siis pole vaja toidulisandiga seda juurde manustada.” Kõikidel teistel aasta-aegadel, kui meil on päikest vähem ja lapsed tubasema eluviisiga, peab dr Einberg aga oluliseks regulaarset D-vitamiini manustamist.
D-vitamiini puuduse peamine tunnus
Peamise tunnusena toob ta välja väsimuse. “Lapsed väsivad siis kiiremini, on loiud ja nõrgad. Nendel sümptomitel võivad olla ka teised haigused taga, aga need on ka esimesed märgid, et D-vitamiini tase on hakanud kehas alanema.”
Samuti toob ta võimaliku märgina välja selle, kui laps sagedasti haigestub. Tänapäeva uuringud on dr Einberg sõnul teinud suure sammu edasi ja tõestanud, et D-vitamiin osaleb oma toimetega immuunsüsteemis ja aitab tõsta vastupanu haigustele mõjutades immuunrakke. “Sellepärast on oluline, et lapse organismis oleks D-vitamiini tase hea ehk optimaalne. Need lapsed, kes pole saanud piisavalt D-vitamiini, põevad haigusi sagedamini ja raskemalt. Minu praktikas on sagedased juhtumid, kus laps, kes põeb rahhiiti (D-vitamiini puudusest tingitud haigus- toimetus) võib sageli põdeda ka kopsupõletikku ning seda korduvalt.”
Kui madalale ei tohiks D-vitamiini sisaldust veres lasta?
Dr Einbergi sõnul peaks D-vitamiini tase veres olema vähemalt 50 nmol/l või üle selle. “Alla selle taseme ei tohiks kindlasti lasta. Kui teismelisel on kasvuspurt ja ta on pigem tubase elustiiliga ning toitub ebatervislikult, tuleks kindlasti D-vitamiini tarbitavat kogust suurendada.”
Lisaks toob ta välja uuringu, mille kohaselt on üle poolte Soome lastest talvisel ajal D-vitamiini defitsiidis. “Soovitan D-vitamiini toidulisandi tarbimisega mitte oodata jõulude või uue aasta alguseni. Näen oma töös sageli, et just kevadeti on laste D-vitamiini tasemed väga madalad,” rõhutab ta.